O barwie i pienistości piwa decyduje słód jęczmienny. Tylko z dobrej jakości słodu można uzyskać gęstą i trwałą pianę. To dzięki niemu klasyczny lager jest jasnozłoty, a piwa mocne nabierają barwy bursztynu. Unikalna barwa Żubra Ciemnozłotego jest właśnie zasługą wysokiej jakości słodu…
Co tworzy piwa dobre czy wręcz doskonałe? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Ilu miłośników piwa tyle opinii i nie istnieje niezależny, miarodajny ranking piw. Jednak jedno nie podlega dyskusji i może być uznane za piwowarski dogmat – otóż piwo jest tak dobre jak surowce z których powstaje .
Nie dysponując najlepszymi surowcami, chmielem czy słodem, nie uwarzymy dobrego piwa. Surowce bowiem dają piwu wszystkie cechy jakich doświadczamy pijąc piwo. Warto jednak zdać sobie sprawę jak dużą rolę spełniają one jeszcze zanim napijemy się piwa.
Słód – piwny wizażysta
Składnik piwa, który odpowiada za jego stronę wizualną to słód jęczmienny. Skiełkowane i wysuszone ziarno jęczmienia, czyli właśnie słód jęczmienny daje dwie bardzo istotne dla piwoszy cechy: barwę i pienistość. Tylko z dobrej jakości słodu a właściwie z białek, które zawiera, utworzy się gęsta, trwała piana i tylko ten surowiec potrafi tworzyć całą paletę piwnych barw od słomkowej przez złotą, bursztynową aż do wiśniowej czy ciemnobrązowej. To dzięki niemu klasyczny lager jest jasnozłoty a piwa mocne nabierają barwy bursztynu.
A zatem nie dysponując najwyższej jakości słodem nie uwarzymy piwa, która zachęci nas swoim wyglądem do pierwszego łyku. Piwo uwarzone ze słodów niskiej jakości, o parametrach nieodpowiednich do wykorzystania w piwowarskiej sztuce, będzie miało rzadką i szybko opadającą pianę a jego barwa będzie dziełem przypadku, nie zaś starannie zaplanowanego procesu warzenia.
Zanim napijemy się piwa warto na nie spojrzeć, by upewnić się, że to z czego powstało zostało naprawdę starannie dobrane. Dobry wizerunek piwa jest obietnicą doskonałego aromatu i bogatego bukietu, a tego przecież oczekujemy od piw dobrych i doskonałych.
Musujący szmer w Żubrze Ciemnozłotym
Przykładem piwa, w którym słodowe aromaty pełnią kluczową rolę jest Żubr Ciemnozłoty.
- Żubr Ciemnozłoty to piwo o barwie miedzi i starego złota z rubinowymi refleksami. Jego unikalna barwa to zasługa wysokiej jakości słodu należącego do dwóch odmian – jasnego słodu jęczmiennego i słodu karmelowego. Ta kompozycja zapewnia piwu nie tylko unikalną barwę, ale także bogaty aromat zaczynający się nutą toffi, przechodzący w wytrawny karmel a kończący się biszkoptowo – palonym finiszem – mówi Bernard Leszczyński, szef produkcji w należącym do Kompanii Piwowarskiej Browarze w Białymstoku.
Pienistość piwa, bezpośrednio związana z jakością słodu, zasługuje na najwyższe uznanie. Piana Żubra Ciemnozłotego jest zwarta, gęsta i trwała a jej musujący szmer uzupełnia piwo o doznania słuchowe. Żubr Ciemnozłoty to również złożona, wysoka pełnia smaku, która także jest zasługą słodu. Niepozorne ziarna słodu sprawiają, że piwo jest ekstraktywne, treściwe i dobrze zbudowane – to właśnie te cechy uchodzą za najistotniejsze w piwnych rankingach ekspertów na całym świecie!
***
Do redaktora:
Kompania Piwowarska – Lider branży piwowarskiej w Polsce Kompania Piwowarska jest największym przedsiębiorstwem piwowarskim w Polsce. Kilkusetletnie doświadczenia w warzeniu piwa, nowoczesne technologie i rygorystyczne przestrzeganie zasad produkcji na światowym poziomie gwarantują najwyższą jakość naszych produktów. Do portfela marek KP należą najpopularniejsze polskie piwa – m.in. Tyskie, Żubr, Lech, Dębowe Mocne, Redd's, a także międzynarodowe marki premium: Pilsner Urquell, Grolsch oraz Peroni Nastro Azzurro. Kompania Piwowarska (utworzona w 1999 roku) posiada trzy browary (w Tychach, Poznaniu i Białymstoku) oraz oddziały handlowe na terenie całego kraju. Kompania Piwowarska prowadzi także działalność społeczną nastawioną na walkę z wykluczeniem społecznym na tle ubóstwa oraz programy edukacyjne popularyzujące odpowiedzialność i umiar w konsumowaniu alkoholu. Wielkość sprzedaży osiągniętej przez KP w roku finansowym zakończonym 31 marca 2011 r. wyniosła 14,1 mln hektolitrów piwa.
SABMiller – jeden z największych na świecie producentów piwa Kompania Piwowarska jest częścią jednego z największych na świecie producentów piwa – SABMiller plc. Grupa produkuje lub dystrybuuje piwo na sześciu kontynentach, a jej ogólnoświatowy portfel obejmuje międzynarodowe piwa premium, takie jak Grolsch, Miller Genuine Draft, Peroni Nastro Azzurro czy Pilsner Urquell oraz czołowe marki lokalne, takie jak Aquila, Castle, Miller Lite, Snow czy Tyskie. SABMiller jest jedną z największych na świecie (poza USA) firm rozlewających produkty Coca-Coli. W roku finansowym zakończonym 31 marca 2011 SABMiller osiągnął przychody w wysokości 28,3 mld USD oraz wypracował zysk brutto (EBITA) w wysokości 5 mld USD. SABMiller plc jest notowany na giełdach papierów wartościowych w Londynie i Johannesburgu.
Dodatkowych informacji udziela:
Wojciech Mrugalski
kierownik ds. komunikacji
wojciech.mrugalski@kp.sabmiller.com
Tel. + 48 61 667 7667 tel. kom. + 48 601 91 11 44
Fax + 48 61 667 7850
Link do strony artykułu: https://2fwww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/wizualna-strona-piwa8230